ZáběrGenerální tajemník Pan Ki-mun


| Generální tajemník Pan Ki-mun | Změna klimatu | Rozvojové cíle MDGsBKM01.

Pan Ki-mun je z Korejské republiky a je osmým generálním tajemníkem OSN. Narodil se 13. června 1944. Se svou manželkou Yoo (Ban) Soontaek, s níž se seznámil na střední škole v roce 1962, má syna a dvě dcery. Mluví korejsky, anglicky a francouzsky.

Hlavní body jeho kariéry. V době, kdy byl zvolen generálním tajemníkem, byl ministrem zahraničních věcí a obchodu Korejské republiky. Během dlouholetého působení v diplomatických službách své země pobýval v Dillí, Washingtonu a ve Vídni a na starosti měl různá portfolia. Byl poradcem prezidenta pro zahraniční politiku, hlavním poradcem prezidenta pro otázky národní bezpečnosti, náměstkem ministra pro politické plánování a generálním ředitelem pro americké záležitosti.

S OSN ho pojí kontakty už od roku 1975, kdy pracoval v odboru OSN na ministerstvu zahraničí. V průběhu let se jeho spolupráce s OSN rozšiřovala: působil například v korejské stálé misi při OSN v New Yorku, byl ředitelem odboru OSN na ministerstvu zahraničí v Soulu či velvyslancem při OSN ve Vídni. Během působení v této funkci byl v roce 1999 předsedou Přípravné komise Organizace pro všeobecnou úmluvu o zákazu jaderných zkoušek. V letech 2001–2002 jako šéf kabinetu korejského předsednictví Valného shromáždění zprostředkoval rychlé přijetí první rezoluce, která odsoudila teroristické útoky z 11. září, a podnikl řadu kroků zaměřených na posílení funkce Valného shromáždění. Tím pomohl k obratu v zasedání, jehož začátek provázela krize a zmatek, a které nakonec úspěšně přijalo řadu reforem.

Aktivně se podílí na řešení otázek vztahů mezi korejskými státy. V roce 1992 jako zvláštní poradce ministra zahraničních věcí byl zároveň místopředsedou Společné komise severu a jihu pro kontrolu jaderných zbraní po přijetí historické společné deklarace o nejaderném Korejském poloostrově. V září 2005 jako ministr zahraničních věcí sehrál rozhodující roli při dosažení další zásadní dohody podporující stabilitu na Korejském poloostrově, kterou je prohlášení o vyřešení severokorejské jaderné otázky, přijaté v rámci šestistranných jednání.

Vzdělání. V roce 1970 získal bakalářský titul v oboru mezinárodních vztahů na Státní univerzitě v Soulu. V roce 1985 dosáhl titulu M.A.v oboru veřejné správy na Kennedyho škole Harvardské univerzity.

Ceny a vyznamenání. Obdržel mnoho národních i mezinárodních ocenění. V letech 1975, 1986 a 2006 mu bylo uděleno nejvyšší jihokorejské vyznamenání za zásluhy ve službách státu.