Skupina Světové bankyMezinárodní finanční korporace (IFC)


Mezinárodní finanční korporace je největším multilaterálním zdrojem kapitálu a půjček pro financování projektů v soukromém sektoru rozvojových zemí. Ve spolupráci se soukromými investory financuje a poskytuje poradenství soukromým podnikům a projektům a pomocí poradenství pomáhá vládám rozvojových zemí vytvářet podmínky ve prospěch toků domácích i zahraničních úspor a investic.

Hlavním cílem činnosti IFC je podpora ekonomického rozvoje v členských zemích. Podněcuje proto růst výkonných firem a dobře fungujících kapitálových trhů v členských zemích. Na investicích se IFC podílí jen tehdy, když může poskytnout zvláštní příspěvek, který doplňuje roli investorů. Stimuluje a mobilizuje soukromé investice v rozvojovém světě.

Mezinárodní finanční korporace je samostatnou součástí skupiny Světové banky a její financování je odděleno od IBRD. Za fiskální období 2003 poskytla 3,9 miliardy USD půjček pro 204 společnosti v 64 zemích. Její portfolio v tomto období činilo 23,4 miliardy dolarů, včetně 6,6 miliardy v konsorciálních úvěrech.