Poslední let Petra Ginze

 

Studijní příručka Organizace spojených národů, kterou připravil Osvětový a vzdělávací program Holocaust a OSN (Holocaust and the United Nations Outreach Programme). Publikace vznikla k uctění památky Petra Ginze, výjimečného židovského chlapce z Prahy, který zahynul během holocaustu.

Je doprovodným materiálem k filmu Poslední let Petra Ginze , který režírovali Sandy Dicksonová z Programu dokumentárního filmu na Wake Forest University a Churchill Roberts z Ústavu dokumentárního filmu na Floridské univerzitě. Dokument vychází především z deníkových zápisků Petra Ginze z let 1941–1942.

Česká verze vznikla díky podpoře Informačního centra OSN v Praze, Evropského institutu odkazu šoa a Opony, o.p.s.


„Holocaust byl pro židovské děti a jejich rodiny obdobím hrůzy a nejistoty. Mnoho dětí, podobně jako Petr Ginz, však navzdory svému strachu čelilo nebezpečí statečně – tvořivostí a odolností. Řadě z nich ale byla stejně jako Petrovi upřena příležitost vyrůst v dospělé lidi. Nikdy se nedozvíme, čím by bývaly světu přispěly, kdyby přežily. Víme však, že je naší povinností si připomínat všechny oběti této tragédie a vzdávat jim hold. Nejlepším způsobem, jak uctít jejich památku, je neustále šířit univerzální ponaučení z holocaustu, aby budoucí generace takovou hrůzu již nikdy nezažily.“

Pan Ki-mun,
generální tajemník OSN
27. ledna 2012Prohlížet online a stáhnout na disk